„Kiedyś przyjdzie taki dzień  i spełni się Twój najpiękniejszy sen. Teraz nie wiesz jak i gdzie…”

To piękne słowa  jednej z piosenek przygotowanych przez Teatr Moich Marzeń z Chorzowa, śpiewanej dla dzieci w jednym z dwu musicali, do obejrzenia  których zostaliśmy zaproszeni. Młodsze dzieci ( oddział przedszkolny, klasy I-III) zobaczyły „O małej syrence w niejednej piosence” ( wg baśni H.CH. Andersena, a starsze (klasy V - VI) „W 80 dni dookoła świata” (na motywach powieści Juliusza Verne’a).

W czwartek klasa druga wraz z uczniami PSP nr 1 w Zdzieszowicach  udała się w ramach projektu „ Sztuka x 3. Współdziałanie = Relacji Budowanie” na Wystawę Figur Stalowych, która mieści się w gliwickim centrum handlowym Europa Centralna. Uczniowie mogli podziwiać różne  figury zwierząt oraz  postaci bajkowych powstałych z recyklingu starych elementów codziennego użytku, głównie części samochodowych.

Dzień Turystyki spędziliśmy w drodze na Biskupią Kopę, najwyższy szczyt Opolszczyzny (890 m. n.p.m), a zarazem najwyższy szczyt w paśmie Gór Opawskich. Cel został osiągnięty. Na szczycie zobaczyliśmy ładną wieżę widokową (18 metrów) wybudowaną ponad 120 lat temu.

Przed nami rozciągał się widok na  bliższą i dalszą okolicę po stronie polskiej i czeskiej. Po stronie polskiej ujrzeliśmy  Nysę i Jezioro Nyskie, Otmuchów i Jezioro Otmuchowskie, Głuchołazy, a  dalej  także Elektrownię Opole i  Górę św. Anny. Pogodę na wędrówkę mieliśmy bardzo dobrą. Chociaż się chmurzyło, deszcz nas nie zmoczył.

W czwartek klasa druga i trzecia wybrała się do Muzeum Wsi Opolskiej  na lekcję muzealną „ Od ziarenka do bochenka”. Dzieci poznały sposoby mielenia zboża w dawnej wsi, jak również dowiedziały się , jaką rolę odgrywał chleb w życiu człowieka. Elementem lekcji było samodzielne wykonanie bułeczek ze świeżego ciasta oraz degustacja chleba, wypieczonego według starych receptur w zabytkowym piecu. Po warsztatach uczniowie zwiedzili niektóre miejsca w skansenie. Szczególnie podobała im się wizyta u kowala, który w bardzo zabawny sposób opowiadał o swojej pracy.

W poniedziałek uczniowie klasy pierwszej wybrali się na wycieczkę do Opola, która była podsumowaniem projektu “Sztuczna Inteligencja I – programowanie w szkołach Opolskiego NUTS-3”. Głównym celem tego projektu był rozwój i wzrost kompetencji  w zakresie nauczania programowania. Dzieci uczestniczyły w czterech zajęciach warsztatowych. Budowały z puzzli trasy dla Ozobotów,  dowiedziały się na temat sposobów wytwarzania prądu elektrycznego przyjaznych dla środowiska. W pracowni architektonicznej budowały i projektowały wspólnie różne budowle. Na koniec uczniowie odwiedziły pracownię muzyczną, w której na sprzętach elektronicznych grały na różnych instrumentach oraz komponowały własne utwory.

Przed rokiem zwiedzaliśmy Warszawę, jesienią - Kraków, a  teraz przyszedł czas na pierwszą stolicę Polski - Gniezno. Wszystko dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości. Trzydniowa wycieczka wiodła szlakiem słowiańskim i piastowskim przez Biskupin, Gniezno, Lednicę i Poznań. Nasze wrażenia z bezpośredniego obcowania z historią uporządkowaliśmy w Muzeum Początków Państwa Polskiego. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Rogalin i Kórnik. Były to trzy dni intensywnego poznawania historii, obcowania z  Wielkopolskim krajobrazem i wielkomiejskim ruchem oraz czas intensywnych i radosnych relacji z kolegami. Piękny czas, który nas ubogacił i na długo pozostanie w naszej pamięci.